Bebeklere ilk Göz muayenesi ne zaman yapılmalı?
Göz sağlığı ,çocukların doğumdan itibaren gelecekteki hayat başarıları ve mutlulukları açısından çok önemlidir.


 Bebek dünyaya geldiğinde görme fonksiyonları gelişmiş değildir. Doğumdan sonraki ilk aylarda görme keskinliği giderek artar.Erişkinlerinkine yakın bir görme fonksiyonuna çocuklar iki yaşında ulaşırlar.Ebeveynlerin ilk bir aydan sonra bebeğin göz hareketlerini takip etmesi, bebeğin kendileri ile göz teması kurup kurmadığına dikkat etmeleri gerekir

Bebeklerde İlk Göz Muayenesi

.
İlk göz muayenesi …
Gözlük ihtiyacı, şaşılık, katarakt, göz tansiyonu, göz kapağı şekil bozuklukları, göz yaşı kanalı tıkanıklığı, göz tümörleri ve benzeri her türlü göz hastalığı yeni doğan bebekler de görülebilir.Bebek,yakınındaki kişileri izleyemiyorsa,gözlerde kızarıklık ve çapaklanma varsa,göz bebeğinin beyaz renkte olması gibi normalin dışında bir görünüm varsa ve gözlerde titreme varsa derhal göz muayenesi yapılmalıdır.
Yeni doğan bebeğin muayenesi erişkin muayenesine göre bazı zorluklar taşır. Ancak, bebeğin mutlaka muayenesi gerekiyorsa bu, genel anestezi ile yapılabilir.

  • Bebeklerin ilk göz muayenesi hemen doğumdan sonra çocuk doktoru tarafından yapılır. Daha sonraki muayeneler 6. Ve 18. aylarda genel göz muayenesi olarak göz doktoru tarafından yapılmalıdır.
  • Erken doğumlarda retinopati riski artıyor!
  • Bebek 35. haftadan önce doğmuşsa doğumdan 4 hafta sonra prematüre retinopatisi açısından göz dibi değerlendirmesi yapılmalıdır.Doğum haftası düştükce prematüre retinopatisi risk de artmaktadır.Prematüre bebekleri yaşatmak için yüksek konsantrasyonlarda verilen oksijen, gözdeki damarların gelişmesinde bozukluğa sebep olur. Bunun sonucunda bebeklerin retinalarında kısaca ROP olarak tabir edilen, Prematüre Retinopatisi hastalığı meydana gelir. Erken dönemde tedavi edilmezse her iki gözde de körlüğe neden olur. Bu nedenle prematür doğan bebeklerin muhakkak göz doktoru kontrolünden geçmesi gerekmektedir.
  • Doğumdan sonra, 6. ayda göz kontağı kurmama, gözlerde kayma, gözleri ovuşturma, ışık hassasiyeti,gözbebeğinde beyaz renkte yansıma varsa göz muayenesi yapılmalıdır.Bu dönemde görülebilen göz rahatsızlıkları bebeklik şaşılığı, retinoblastoma denilen göz tümörü ve doğumsal glokomdur.


Çocuklarda en sık ortaya çıkan göz kusurları nelerdir?

  • Çocuklarla 18’inci ayda muayenelerinin tekrarlanması uygundur. Bu Muayene çocukta ileride göz tembelliğine yol açabilecek olan kırma Kusurlarının saptanabilmesi için önemlidir. Gözlük gerekliliği Saptanırsa çocukların bu dönemde gözlüğe alışması mümkündür. Gözler tamamen normal görünse dahi göz muayenesi 3-4 yaşlarında tekrarlanmalıdır. Bu yaşta çocukla genellikle iyi bir iletişim kurulabilmekte ve görme keskinliği muayenesi yapılabilmektedir.Genellikle tek gözde bulunan göz tembelliği, muayene edilmedikçe gözden kaçabilir. Okul öncesi dönemde de muayene tekrarlanarak çocuğun görme keskinliği değerlendirilmelidir. Okul çağında düzeltilmemiş kırma kusurları çocuğun okul başarısını etkileyebilmektedir.

Yorumlar (0)

Yorum yaz