Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Botoks Uygulaması

Günümüzde ciltteki kırışıklıkların ortadan kaldırılmasında en sık uygulanan yöntemlerin başında botoks uygulaması geliyor.
Botoks, Clostridium Botulinum bakterisinden elde edilen bir toxin olup,estetik alanında kırışıklıkların giderilmesinde ve terleme tedavisinde kullanılan bir uygulamadır.Botoksun etki mekanizması,kasları uyaran sinir uçlarındaki elektriksel iletimi ortadan kaldırırarak,kasların çalışmasını geçici olarak bloke etmektir.


Göz çevresindeki cilt dokusu oldukça incedir ve bu sebeple erken yaşlarda kırışmaya başlar. Göz çevresi kırışıklıklarının oluşmasındaki en önemli neden göz çevresinde bulunan kasların fazla çalışmasıdır.Göz mimiklerinin çok kullanılması göz çevresinde kırışıklıklara yol açıyor.
Botoks uygulaması ile mimik kaslarının kasılması azaltılıyor ve bu sayede göz çevresi kırışıklıkları engelliyor.İki kaş arasındaki kırışıklıkların, alındaki yatay çizgilerin ve göz kenarındaki kaz ayağı olarak tabir edilen kırışıklıkların yok edilmesinde uygulanabiliyor.Botoks sadece uygulandığı bölgede etkisini gösteriyor.Vücudumuzun diğer bölgelerindeki kasları etkilemez.


Botoks uygulaması kimlere yapılabilir?


Hamile ve emziren anneler,sistemik bir kas veya sinir hastalığı bulunan kişiler dışında herkese botoks uygulanaması yapılabilir.Botoks tedavisi ülkemizde sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış bir tedavi yöntemidir.
Botoks uygulaması sonrasında ne zaman etki görülür?
Göz çevresi botoks uygulamasının etkisi bir hafta içinde ortaya çıkıyor.Altı aydan önce tekrarlanmamalıdır.
Botoks uygulaması,uygulandığı bölge açısından riskli bir işlemdir.Uygulamanın,bu bölge anatomisini bilen,dokuları ve kasları iyi tanıyan doktorlar tarafından uygulanması,işlem sonrasında oluşabilecek komplikasyon olasılığını azaltacaktır.

Op.Dr.Mustafa Kemal Ünlü
Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı

Yorumlar (0)

Yorum yaz