Hipertansiyon nedir?
Ülkemizde bulunan hipertansiyon hastalarının yaklaşık yarısı yüksek tansiyon hastası olduğunu bilmiyor. Hipertansiyonun oldukça sık karşılaşılan ve belirti vermediği için de hastalar tarafından fark edilemiyen bir hastalıkdır.Hipertansiyon hastalarında birçok organ olumsuz olarak etkileniyor. Yüksek tansiyondan en çok kalp, beyin, böbrek, gözler etkileniyor.

  • Tuz tüketiminin fazla olması hipertansiyon sıklığını artırıyor.Bununla birlikte stressedanter yaşam tarzı,şişmanlık, kötü beslenme alışkanlıkları gibi durumlar da hipertansiyon oluşumuna katkıda bulunuyor.


Hipertansiyona yol açan hastalıkların önemli kısmı böbrek ve hormonal hastalıklar kaynaklı olabiliyor.Ayrıca düzensiz beslenme ve stresli çalışma ortamları da tansiyonu olumsuz etkiliyor.

Hipertansiyon nasıl tedavi edilir ?


Tedavi de hipertansiyona yol açan hastalığın tedavi edilmesi, ilaç uygulaması ve yaşam tarzında değişiklik yapmak gerekiyor.Tuz tüketiminin azaltılması,kilo kontrolü,fiziksel aktivitenin artırılması, sigara ve alkolün tüketiminin kısıtlanması oldukça önemlidir.
Tedavinin başarılı olması için hastanın önce bir hekim tarafından değerlendirilmesi ve tedavinin planlanması gerekir.
Hipertansiyona yol açan bir hastalığın olup olmadığının araştırılması gerekir.Hipertansiyonun sık karşılaşılan bir hastalıkdır ve bu nedenle hipertansiyon hakkında yeterli ve doğru bilgilere sahip olmak gerekir. İş yaşantısında tansiyonu kontrol etmek için en zor olan konu yaşam düzeni değişikliklerini yapabilmekdir.Hastanın hastalığını kabullenmesi ile birlikte bu sorun kolaylıkla aşılabilir. Hipertansiyonu kontrol altına almanın yollarından birisi de bir tansiyon ölçüm aletine sahip olmaktır.Tansiyon ölçüm aletleri sayesinde hastane dışında kan basıncını ölçülebilir.
Yemek seçerken acele etmeyin
Hipertansiyondan kaçınmak için tuzu az kullanmak, ara öğünleri atlamamak ve doğru beslenmek önemlidir. Ülkemiz dünya genelinde en çok tuz tüketen ülkelerden birisidir. Tuz tüketimini azaltmak gereklidir.Ara öğünlerde meyve veya bir avuç fındık tüketmek güzel bir seçenekler olabilir.
Diyetimizde nelere dikkat etmeliyiz?
Çok aç yemeğe gitmeyin,tuzsuz ve az yağlı ürünleri tercih edin,kırmızı et yerine beyaz et tercih edin,tatlı yerine meyve tüketin,su tüketimini artırın ve şekerli içeceklerden kaçının,alkol alımını kısıtlayın,tuz yerine limon ve baharat kullanın.

Tansiyon Göz Sağlığını Nasıl Etkiler?


Yüksek tansiyon gözlerkoroner damarlar ve böbrekler gibi birçok organa etki etmektedir. Yükselmiş tansiyon kişilerin gözlerinin çevresinde bulunan damarlara baskı yapar. Şiddetli düzeyde göz ağrılarına veya görme bozukluklarına sebep olabilir.
Hipertansiyonun Gözlerdeki Olumsuz Etkileri
Hipertansiyon,retinayı besleyen kan damarlarına zarar verebilir. Bu zarar retinopatiye neden olur. Bu durum sonucunda gözün kanaması, bulanık şekilde görme ve görme kaybına yol açabilir.
Retinanın alt kısmına yerleşen kan damarlarında sızıntı yapan bir kan damarı sebebiyle retinanın alt kısmında sıvı birikmesi olabilir.
Azalmış olan kan akışı sebebiyle optik sinirin zedelenmesi ve sinir hasarı ortaya çıkabilir.Gözlerdeki sinir hücrelerinin ölme riski vardır. Bundan dolayı gözde kanamaya veya görme kaybına sebep olarak sorun yaşanmasına neden olabilir.

Yorumlar (0)

Yorum yaz